ENERJİ KİMLİK BELGESİ

Mantolamasını yaptırmış ve kapalı kullanım alanı 50m2 yi geçen tüm binalarda alınması, 5627 Sayılı Kanun gereği Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca zorunlu hale getirilen ENERJİ KİMLİK BELGESİ'nin üretimi hizmetini vermekteyiz. 

5627 Sayılı ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU (02.05.2007 Tarihli 26510 Sayılı Resmi Gazete)

ENERJİ PERFORMANS YÖNETMELİĞİ (05.12.2008 Tarihli 27075 Sayılı Resmi Gazete)

 

Enerji Kimlik Belgesi Nedir? ;

  1. Binanın yıllık enerji tüketim ihtiyacını gösteren ve sınıflandıran Kanun ve Yönetmelikler gereğince bulundurulması zorunlu bir belgedir.   

 

Kanun ve Yönetmelikler gereğince;

Kullanım alanı 50 m2 nin üstünde olan tüm binaların ENERJİ KİMLİK BELGESİ alması yasal zorunluluktur.

Yeni inşa edilen binalar bu belgeyi iskan aşamasında alırken mevcut binalar için 2017 yılına kadar süre tanınmıştır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ Bakanlığın resmi internet sayfası bep.gov.tr da mevcut yazılımı kullanarak hazırlanır.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ alındığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ Emlak işleri (Alım-satım-kiraya verme) de bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir.

 

Bu Belge Niçin Hemen Alınmalıdır? ;

  • Öncelikle mantolamasını yaptırmış binaların en geç 1 sene içinde ENERJİ KİMLİK BELGESİ alarak Enerji tüketim değerlerini Bakanlığa onaylatıp belgeletmesi zorunludur.
  • Şu anki mevcut sistem sadece verilerle ilgilenmektedir yazılım güncellenip yapılandırıldıktan sonra işin özüne inilecek ve detaylar sorgulanacaktır. Yani şu anki mevcut sisteme göre yalnızca mantolama yaptırmanız yeşil bina özelliğini kazanmanıza yeterliyken yeni sisteme göre yaptırdığınız mantolama özellikleri, bacadaki sera gazı ölçümleri, tesisatlarda yalıtım v.s. gibi bir çok detayda sorgulanmaya başlanacaktır, bu durumda yeşil bina özelliğini kaybedecektir.
  • Yeşil bina özelliğindeki binalar devlet teşviklerinden yararlanabileceklerdir. Örneğin; Elektrik, doğalgaz, çöp, emlak vergilerindeki indirimler ENERJİ KİMLİK BELGESİ ndeki sınıfına göre belirlenecektir. A sınıfı yeşil bina için indirim %75, B sınıfı yeşil bina için indirim %50, C sınıfı yeşil bina için indirim %25 oranlarında olması söz konusudur. Ayrıca belgenin alındığı tarihte bu indirimler için son derece önemlidir. İndirimlerin hesaplanması geriye dönük yapılabileceğinden belgenin alındığı tarih bu kazanımlar için başlangıç sayılacaktır dolayısıyla bir an önce alınması kardır.

 

Saygılarımızla.

 

DEVSAN YAPI MALZ. MÜH.HİZM.İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

İNŞ. MÜH. Mustafa Mehrican

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır